Világelső csillagászati fotó születhet a fekete lyuk eseményhorizontjáról.
Az Event Horizon Telescope project több kutatóintézet és tudományos szervezet összefogása, melyek célja, hogy fényképet készítsenek egy valódi fekete lyuk eseményhorizontjáról. Ehhez 9 db, a világ különböző pontjain lévő rádióteleszkópot kötnek össze, melyeket a Tejútrendszer magjában található Sagittarius A* rádióforrás felé irányoznak. Az itt lévő S2 nevű csillag mozgásából egy fekete lyuk létére következtetnek a tudósok, melyet még ebben az évben meg is örökítenének.Hogy ez miként fog kinézni fotón,arra csak találgatások vannak, de a tudósok szerint egy fénysarlót látunk majd egy fekete korong körül.
“Jó pár kihívás tornyosul elénk, ha le akarunk fotózni egy fekete lyukat – ez egy rendkívül apró valami az égen,” nyilatkozta Feryal Ozel a projekt egyik kutatója. “De abban reménykedünk, hogy teljes valójában megfigyelhetjük még 2017 elején.”
Erről az apróságról csak annyit, hogy a Sagittarius A* feltételezett eseményhorizontja kb. 24 millió kilométer átmérőjű lehet, ami kb. 17x nagyob a Napunkénál, viszont kb. 26 millió fényévre található tőlünk, tehát innen kb akkora kihívás észrevenni, mint egy CD lemezt a Hold felszínén.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.