A fotó fényesebbik fele

Megtudjuk, hogyan működik a jövő fényképezőgépe

2016/12/09. - írta: Budai Petur

(Érdekesség)

52 megapixel, 5x-ös zoom, élesség utólag, DSLR minőség, telefon méretben? Ez a Light L16.light_l16.jpg

Ez a furcsa kinézetű fényképezőgép nem nagyobb egy mobiltelefonnál, sőt az a Snapdragon 820 chipkészlet és Android oprendszer dolgozik benne, mint sokukban. Itt azonban minden a fotó minőségre van kihegyezve. Míg a telefonok jobbjai manapság dupla kamera modullal próbálkoznak, itt egyszerre 16 db dolgozik, ami összeadva 52 megapixeles felbontást, és DSLR szintű képminőséget jelent.

A különböző objektíveknek köszönhetően 5x-ös mértékben minőségromlás nélkül nagyíthatunk a képekbe, kisfilmes értéken 28-150mm gyújtótáv között, sőt a fotó utólagos élesítésére is, pontosabban az élesség helyének megváltoztatására is lehetőség van.

A Light L16 hátulra egy 5"-os Full Hd érintőképernyőt, belsejébe 256 GB memóriát kapott. A váz alumínium, időjárásálló szigeteléssel védve, és egy gumírozott markolattal kényelemessé téve. Ha videózni szeretnénk a 4K felbontás is támogatott. A világításról a telefonokban megszokott dupla LED, az áramellátásról beépített lítium-polimer akku gondoskodik. A címben említett "Jövő fényképezőgépe" jelző egyelőre még túlzás rá, hiszen megjelenés előtt jár, de ígéretes kezdeményezésnek tűnik.

A gyártó több mint egy éve jelentette be a fejlesztését, és úgy tűnik már működő példányaik is vannak. Jelenleg béta teszt fázisban jár a készülék, bár megjelenését idén őszre ígérték. Most kedvcsinálóként egy "hogyan működik?" videót is közzétettek a készülő kamera jövő évi előrendeléseit fellendítendő. Az ára 1700 dollár lesz egyébként.

 

22 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://digiretus.blog.hu/api/trackback/id/tr1012034991

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Chariot33 2016.12.09. 14:12:18

Ok. Hogy kerüli ki a picike szenzorok okozta gyenge jel/zaj viszonyt?

2016.12.09. 14:15:58

bullshit... minden héten van vmi ilyen világmegváltó dolog, aztán nem lesz belőle semmi... köszi

CSM csizo 2016.12.09. 14:25:43

Úgy tűnik téged bármivel meg lehet etetni.
Nem baj, naívan a legszebb a világ.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2016.12.09. 15:06:18

"...16 db dolgozik, ami összeadva 52 megapixeles felbontást, és DSLR szintű képminőséget jelent."
Nem a felbontás miatt DSLR egy kép minősége, (lásd Nokia 40 MP-es kameráját), hanem a pixelek mérete miatt. Itt ezek ugyanolyan kicsik, mint más mobil eszközökben, tehát a zaj ugyanúgy nagyon nagy lesz. Lehet ezt szoftverekkel köszörülgetni, de a nagyobb képszenzor mindig is sokkal jobb képminőséget biztosít.
Ha veszel 16 Swiftet és egymás mellé rakod, attól az még nem lesz egy Ferrari. ;)

Ja, és 1700 dollárét már simán lehet venni egy tényleg jó képminőséget adó, igazi fényképezőgépet, hasonló méretben: ezek a teljes képméretű (24x36 mm, full frame) MILC-ek. Azokon még az objekítveket is lehet cserélgetni (amelyek szintén sokkal szebb képeket adnak, mint ezek a pár milliméteres üvegdarabok.

Az utólagos élességállítás meg már megbukott párszor, semmi értelme ugyanis, ráadásul elég gáz, ha egy fotós nem tudja a kép készítésekor, hogy mit akar lefényképezni.

pg554 2016.12.09. 15:15:40

@pg554: na jó nem szenyázok mert ettől még érdekes, csak egyből ez ugrott be. Egyébként most az előrendelőknek gyártják a kamerákat, akik most szeretnének azok feliratkozhatnak az e-mailes értesítőre, hogy mikor lehet újból rendelni.
light.co/camera

szepipiktor 2016.12.09. 16:42:07

@bestpixel: Pontosíts!
Nem a pixelek mérete miatt. Később már utalsz a szenzorméretre.
De a DSLR nem ezért DSLR, hanem mert SLR alapú, digitális technológiájú...
Az SRL önmagában úgy viszonyul a posztban mutogatott tucatszeméthez, mint egy 1963-as Trabat 500-as a 2017-es Cadillac CTS-V-hez...
A (D)SLR lényege a
- váz,
- a mercíz és időtálló szerkezet, kialakítás
- a komoly teljesítményű vezérlések, elektronikák
- a számtalan kompatibilis és minőségi kiegészítők, objektívek, szűrők, vakuk kínálata
- az objektívek fényévekkel korszerűbb tulajdonságai a mobilos szarságoknál
És így tovább!
A fényképezés alapja a fény! Ezt még a bloggerek ostoba tudáshiányso írásai sem tudják "átugrani". Azt nem lehet semmiféle elektronikával, trükkel pótolni.
Az SRL-objektívek felépítése, mérete stb. azért más, mint egy pár milliéteres lencsécske!
A szenzor egy DSLR-ben más méretű, más felépítésű, mint ezekben a szarokban.
De szerintem teljesen feleslege bármit is írni, mer amíg egyetlen tanulatlan blogger is fotós posztokkal zanzásítja az egyébként is fényképész-antitalentum generációt, addig csak a prospektusparaméterek lesznek az elsődleges szempontok.

szepipiktor 2016.12.09. 16:44:07

Blogger!
Tudod az ilyen írásokról nekem mindig a klasszikus vicc jut az eszembe.
A LÓDARÁZS!
Hogy hogyan lett a lódarázs...

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2016.12.09. 17:41:10

@szepipiktor: A pixel mérete és a képszenzor mérete összefügg: kisebb szenzorra kisebb pixelek kerülnek _ugyanakkora_ felbontás esetén. A kutatások alapján műszaki/optikai szempontból kb. 8 mikrométer átlójú pixelméret a határ: e _felett_ elég nagy már a fényérzékelő felület, hogy elég információt lehessen szerezni a jó minőségű fényképekhez. Ez alatt már nagy a zajosodás és a képfeldogozó szoftvereknek sokkal több munkájuk van (persze, ez ma már nem nagyon érzékelhető a végfelhasználó számára a korábbinál sokkal jobb képfeldolgozó szoftverek miatt). Nem véletlen, hogy a full frame-nél nagyobb (kb. 2x) képszenzorú felsőkategóriás fényképzőgépekkel (Mamiya, Hasselblad, Leaf, Phase One stb.) nem csak a felbontás, hanem a színmélység és a színvisszaadási képesség is a legjobb.
Ezért vicc, ha a mobilokba épített kamerák felbontását növelik: az egyébként is nagyon kicsi képszenzorra nagyon kevés fény jut, az egyes pixelekre meg még kevesebb, így csak a képminőség rovására mehet ez. Ráadásul a normál Full HD képernyő max. 2 MP-es méretet igényel, ez tehát bőven elég lenne a hétköznapi felhasználáshoz.

Kicsit bővebben a témáról már (jóval) korábban írtunk is egy összefoglaló cikket: fotoszakcikkek.fotoskepzo.hu/mobil-vagy-fenykepezogep.html
De ez is a témához tartozik:
fotoszakcikkek.fotoskepzo.hu/megapixel_haboru.html

Kovacs Nocraft Jozsefne 2016.12.09. 18:17:30

@bestpixel:
@szepipiktor:

Van valami, amit sok "fotószakértő" (itt nem rátok célzok) elfelejt: felbontása nemcsak a szenzornak van, hanem az objektívnek is. Az objektív átmérője elég pontosan meghatározza a lehetséges maximális felbontást, ami ráadásul a pirosnál feleakkora, mint a kéknél - persze itt el kell tekintenünk az objektív rajzolatától (pl. lágy vagy kemény), mert az elsősorban nem a felbontástól függ.

Amúgy el tudom képzelni - a videót nem néztem meg, mert épp nincs sem fülhallgatóm, sem hangszóróm -, hogy az egyes objektívekhez tartozó szenzorok viszonylag kicsi felbontásúak, így a pixelméret viszonylag nagy lehet. 52/16 = 3.25, ez talán már elfogadható pixelméretet eredményez. Ez megoldaná a zajproblémát, és az egyes szenzorok képét egy-egy pixellel eltolva állítják össze a nagyfelbontású képet (nagy kérdés persze, mindig megfelelő-e az egy pixeles eltolás). Ráadásul a kicsi objektívek kis felbontását is kiküszöbölné, valahogy úgy, ahogy rádiótávcsövek felbontása is nagyságrendekkel javítható egymástól nagy távolságra elhelyezett, egyenként nem túl nagy felbontású egyedi távcsövek összakapcsolásával.

Azért igen kíváncsi vagyok, hogyan küszöbölik ki a 16 objektív okozta parallaxishatást.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2016.12.09. 19:16:53

@Kovacs Nocraft Jozsefne: A film alapján a kamera objektívjei a tér más-más részét látják, rögzítik, majd ezek alapján állít elő a számítógép egy képet, ami tízszer világosabb a többi mobilos kameránál és a dinamika tartománya is sokkal jobb azokénál (mondjuk, ezt nem nehéz elérni: a rossznál jobbat). Tehát nincs paralaxis, mert nem ugyanazt látják az obik.

Mivel a tér egy-egy részét látja egy obi, ezért a nagyobb felbontás is működik, de akkor ezt nem értem, hogy az utólagos élesítés hogyan működik, mert ehhez minden objektívnek nagyjából mégis ugyanzt kéne látnia. Ezért szerintem itt már sokat számít a képelőállító szoftver is. Azaz itt a fentebb már említett optikai és egyéb műszaki hiányosságokat szoftveres számításokkal pótolját.

Összefoglalva le lehet mondani, hogy ez az eszköz a mobiltelefonok fényképezőgépének vetélytársa akar lenni, azoknál készít sokkal jobb képet (ezt is hangsúlyozzák a filmben), miközben többet is nyújt azoknál (lehet vele zoomolni is, meg utólag állítani az élességet (ezt nem is értem, mert ezek gyakorlatilag lyukkamerák, amiknek nagyon nagy a mélységélességük, így nincs nagyon szükség élesre állításra – hacsak direkt el nem életleníti a kép egy részét, mint az új ájfón)). De egy nagyobb képszenzorral és rendes objektívvel bíró fényképezőgépnek mindig jobb képe lesz.

elemes 2016.12.09. 21:53:49

kiváncsi leszek rá.

nappali fényviszonyok között az első DSLR-ek (például az EOS300D) képminőségét tudják ma már a jobb mobiltelefon-kamerák, szentségtörés még kimondani is ugye, hiszen ez egy fél köbcentis műanyag szar, másfél milliméteres objektívvel.

fda 2016.12.09. 22:28:34

Vajon a cikkíró látott már DSLR-t? És ha látott, értően használta is?
Akkor nem áradozna itt ezekről az - egyébként elég rég bejelentett, de valamiért nem kapható - méregdrága, de ránézésre elég béna szelfizős izékről, és nem hasonlítgatná fényképezőgéphez.

bonebear · http://cinca.blog.hu 2016.12.09. 23:26:30

Nekem is elsőre a csillagászat jutott eszembe. Ott, meg a rádiócsillagászatban bevett dolog ez a szintetikus apertúra, de ezen esetekben részben vagy egészben koherens sugárzást vizsgálnak gyakorlatilag végtelen távolságban. Nekem az a tippem, hogy ezzel a géppel ugyan a felbontás megvan, de a zajszint főleg "tele állásban" nehezen lehet olyan alacsony, mint egy teljes apertúrájú nagy fényerejű objektívnél. Továbbá ezzel a soklencsés megoldással max. akkor lehetne makrózni, ha a 16 optikai rendszer optikai tengelye az élességállításnak megfelelően dülöngélne (vagy csak a szenzorok mozognának?), ami makró esetén már necces lehet, különben valóban parallaxis gondok lesznek. Hacsak ezt is ki nem korigálják, bár így belegondolva a torzításokat eleve muszáj korrigálni mielőtt összeillesztgetik a képrészeket.

Nekem a korlátai ellenére is azért szimpi a dolog a kompaktsága miatt.

Budai Petur 2016.12.10. 07:16:51

@fda: Még soha nem láttam, de most rágugliztam.
Fel is írom magamnak, hogy legközelebb tudjam.
Aszongya: digitális szingli reflex kamera. Megvan!

Netuddki. 2016.12.10. 08:30:59

Nagyítsatok bele egy telefonnal és egy, legalább APS-C méretű szenzorral + normális objektívvel készített képbe. Rá fogtok jönni magatoktól is a különbségre.
Ez utóbbi képszenzora már amúgy is 20 vagy több megapixeltől indul.
Vegyünk egy 25 megapixelest. Ha a képméretet duplázni akarod, akkor 4db kellene belőle, ami már 100 megapixel lenne. A cikkben szereplő össz pixelszáma 52 megapixel. Most akkor miről beszél 5x-ös digitális zoomról? A normál fényképező 10x-es optikai zoomátfogás mellett is 25 megapixelt fog jelenteni.

A ketyere oldalán, a galériájukban vannak letölthető 19megapixeles képek (hol az 52 megapixel?), egyáltalán nem tűnik élesnek a portré, sőt!

eßemfaßom meg áll 2016.12.10. 08:49:39

@elemes:

1, a 300D messze nincs az első DSLR gépek között. Az első olcsó DSLR volt
2, Napsütésben nem nagy kunszt alacsony zajszintet produkálni, egy 20ezres kompakt is szép részletgazdag képet csinál iso100-on más évtizedes távlat óta, onnantól jön a tréfa amikor a kétszázezres telefonnal nem a verőfényes tengerparton akar képet késziteni a művész. Amit a 300D egy fix1,8-as játékobival röhögve megold ott a szupertelefon felteszi a kezét és meglobogtatja a fehérzászlót.
3. Amennyiben a képminőségbe mondjuk azt is beleszámoljuk, hogy lehet e az eszközzel kis mélységélességű fotót készíteni, máris elbukott az összes mobil és amig nem lesz a mobilokban többcentis szenzor addig ez így is marad szimplán fizikai okokból

halaloszto 2016.12.10. 09:07:38

@bestpixel: nem utólagos élesítés van, hanem utólagos életlenítés. a miniatűr szenzor és optika eredménye az óriási mélységélesség, amit utánna sw elhomályosítanak. A sok képből lehet valami 3D rekonstrukciót csinálni, és mélységarányosan blurolni.

Az lesz a szép, az appstoreból töltesz le új bokeh-t.

Vajk

Kovacs Nocraft Jozsefne 2016.12.10. 09:28:13

@bestpixel:

Köszönöm a választ, sajnos pillanatnyilag tényleg nincs semmi hangkeltő eszközöm.

"Tehát nincs paralaxis, mert nem ugyanazt látják az obik."

Ezt nehéz elképzelnem, hacsak nem teleobjektívként működnek az egyes objektívek. Ez viszont még problémásabbá teszi a fényerőt és a fókuszt. Na persze lehet, hogy a videóban olyan egyszerűen magyarázzák el a dolgot, hogy az már az érthetőség rovására megy olyan embereknél, akiknek van halvány fogalmuk a fényképezésről.

@bonebear:

"Nekem az a tippem, hogy ezzel a géppel ugyan a felbontás megvan, de a zajszint főleg "tele állásban" nehezen lehet olyan alacsony, mint egy teljes apertúrájú nagy fényerejű objektívnél."

Ez a helyzet az interferometriás távcsöveknél is. A felbontás nő, de a jelszint, pontosabban a jel/zaj szint természetesen nem lesz ezzel arányos, hiszen a bázistávolság meghatározta területnek csak az apró töredékéről gyűjti be a jelet.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2016.12.10. 10:42:51

@halaloszto: Igen, én is erre gondoltam. Aztán majd vesz a mobilos művészfotós bokeh-appot is, és akkor már tényleg nem kell a sokszázmilliós tükörreflexes! Csak beállítja a Triplan bokeh-t és máris világhíres lesz. ;)

@Kovacs Nocraft Jozsefne: A videó hang nélkül is elég érthető ebből a szempontból. De nekem sem világos teljesen, hogy mit és hogyan készít a gép, pedig láttam már néhány fényképezőgépet...
Az obik látóterének van átfedése síkban és térben is, ebből állít elő a gép valamilyen fotót, vagy inkább adathalmazt, amit aztán kedvünkre állítgathatunk. Így lehet akár 3D-s képet is varázsolni. De nekem gyanús, hogy maga az expozíció nem egy piillanatig, hanem ennél hosszabb ideig tart, mert az obik zoomosak is és így rögzítik a tér vizuális adatait.
süti beállítások módosítása